Idag bjöds medlemmarna i nätverket in för att bidra med inspel kring vad de önskar att SAIN ska arbeta med framöver. Och vad de själva vill få ut av nätverket.
– Vi delade också in oss i mindre grupper för att diskutera interdisciplinära forskningsfrågor och möjlig forskning som vi skulle kunna genomföra tillsammans inom nätverket, exempelvis sambandet mellan sociala relationer och hälsa hos äldre personer, och interventioner såsom social förskrivning, säger Anna Nivestam, SWEAH.alumn och ledamot i SAIN:s styrgrupp vid sidan av sitt arbete som forskare och universitetslektor vid Högskolan Kristianstad.
Tanken är att SAIN:s strategiplan ska bli klar under hösten. Nätverket planerar fler möten för att skapa nya interdisciplinära forskningssamarbeten inom SAIN, med fokus på åldrande och hälsa. Nätverket ska också hålla ett förmöte i samband med SWEAH:s konferens i november.